ما را دنبال کنید...

پیاده‌روی اربعین اتفاقی برای آینده است

پیاده‌روی اربعین اتفاقی برای آینده است

حجت الاسلام دكتر علی خدیوی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی با سخنراني در جمع راويان برگزيده دومين سوگواره بين المللي روايت اربعين عنوان کرد: در مقوله اربعين جريان و اتفاقی در حال شكل گيري است كه برای آینده اتفاق بزرگتري را رقم مي زند و ما معتقديم پیاده‌روی اربعین اتفاقی برای آینده است، نه گذشته.

رئيس سوگواره بين المللي روايت اربعين در ادامه با اشاره به خواستگاه روايت و روايتگري گفت: بحث روایتگری با اسلام متولد شد و شیعه هیچگاه روایت را تعطیل نکرده است و بزرگان دين و محدثان نمونه هاي غني و تاثير گذاري در تاريخ اسلام به ثبت رسانده اند ولی هیچ وقت فرهنگ شیعه از روایتگری دور نیفتاد و از آن غفلت نکرد، حتي با وجود اينكه حکومت‌های مختلفی از این مسئله پیشگیری می‌کردند. در عین حال انسان‌های فراوانی رنج سفر کشیدند تا حدیثی را از اهل بیت(ع) ثبت کنند.

وی در بيان ضرورت پرداختن به روايت اربعين در جامعه دانشگاهيان گفت: ما نسبت به این مسئله یک مسئولیت داریم و آن انعكاس اين حركت عظيم و زیبایی است كه به صورت بين المللي در ميان دانشجويان جهان اسلام در حال افتاق افتادن است و آیندگان از ما خواهند پرسید شما که در غدیر نبودید تا غدیر را خوب ثبت کنید تا در حق امیرالمومنین ظلم نشود، ولی می‌توانستید حرکت سی میلیونی انسان‌ها در اربعین را ثبت کنید تا تاریخ از آن استفاده کند.

مسئول نهاد رهبري در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره اثرات و دامنه هاي اين حركت ميليوني گفت: در مقوله اربعين جريان و اتفاقی در حال شكل گيري و حركت است كه برای آینده اتفاق بزرگتري را رقم مي زند و معتقديم پیاده‌روی اربعین اتفاقی برای آینده است، نه گذشته و روایت اربعین سلفی‌گری نيست. ما برای یک مسئله مربوط به گذشته بزرگداشت برگزار نمی‌کنیم بلکه اربعین مربوط به امروز و آینده است. بحث روایتگری، بحث پیاده‌روی، بحث زیارت اربعین دارد آینده دنیا را به نفع جریان تشیع تغییر می‌دهد فرهنگ زیبای اهل بیت(ع) را بازتولید می‌کند و به نسل جدید منتقل می‌کند.

وی در پایان گفت: قطعا ما نمی‌توانیم همه ارزش‌های اربعین را ثبت کنیم ولی دیدیم یک ظرفیت عظیم دانشجویی وجود دارد لذا تصمیم گرفتیم برای روایتگری آن خیمه‌ای بزنیم و از همه عزیزانی که در این زمینه هنر و توانی دارند دعوت کنیم هر چه می‌توانند از زیبایی‌های اربعین ثبت و روايت نمايند.

نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *